Star Partners

DISTINGUISHED STAR PARTNER ($25,000)
-- Twin Cities Region Northland Ford Dealers

4 STAR PARTNER ($15,000)
-- Asgrow/DEKALB/Channel/REA/Monsanto
-- CHS Foundation

3 STAR PARTNER ($10,000)
--Farmers Union Insurance/ND Farmers Union

2 STAR PARTNER ($6,000)
-- Wheat Growers
-- Nodak Mutual Insurance
-- ADM
--Thunder Seed
--International Certification Services

1 STAR PARTNERS ($3,000)
 --North Central State Regional Council of Carpenters
-- PROSEED
-- ND Farm Bureau
-- RDO Equipment
-- Wilbur-Ellis
-- Lynnes Welding Training
-- DuPont Pioneer
-- CF Industries
-- First International Bank & Trust
-- IRONCLAD Marketing
-- International Brotherhood of Electrical Workers
-- ND Building Trades Unions


 Investing in the North Dakota FFA 

Premier Sponsors
 Bakk Farm
Elite Sponsors
 Twin Cities Region Northland Ford Dealers
Diamond Sponsors
 William Huffman Trust
 Asgrow/Dekalb/Channel/Rea/Monsanto
 North Dakota Department of Agriculture
 CHS Foundation
 Farmers Union Insurance
 TransCanada
Sapphire Sponsors
 ABC Seamless
 All FFA Members through their dues
 DuPont Pioneer
 Ag Country Farm Credit Services
 ProSeed
 International Certification Services
 Nodak Mutual Insurance Company
 Tom & Frances Leach Foundation
 First International Bank & Trust
 Farm Credit Services of ND
Gold Sponsors
 ND Rural Rehabilitation Corporation
 Farm Credit Services of Mandan
 CF Industries
 International Brotherhood of Electrical Workers
 IRONCLAD Marketing
 ND Building Trades Unions
 RDO Equipment
 Wheat Growers
 Wilbur-Ellis Company
 North Central States Regional Council for Carpenters
 North Dakota Farm Bureau
Kent Larson and Marcia Kent Larson
 Marcia Larson
 Lynnes Welding Training
Vaughn & Dorinda Zacharias and Family
 AT&T
 ND FFA Alumni Association
Carol Jensen
 Offutt Family Foundation
 ND Barley Council
Bill Bill Ongstad
Joel & Joyce Joel & Joyce Janke
Bridgette & Randy Bridgette & Randy Readel
 Midwest Dairy Association - ND Division
Robb Boyd
 Farm & Ranch Guide
 ND Crop Improvement & Seed Assn
 ND State Fair Association
Vance Zacharias
Silver Sponsors
Anonymous 
 ND Stockmen's Association
 Office Sign Company
 Cavendish Farms, Inc.
 G & K Ranch
 Lisbon FFA
Bryan & Janet Strom
 US Bancorp Foundation
Marcia Young
 Choice Financial
 Fessenden Coop Assn.
 Gooseneck Implement
Margretta Hanson
Jodie & Warren Woroniecki
 North Dakota Beef Commission
Jason & Heather Rohr
 Bottineau FFA
Kevin & Denise Stoppleworth
Dylan Zubke
Mara & Bruce Glasow
 ND Pork Council
 North Dakota State University Animal Science Department
 Tractor Supply Company (National)
Brian & Mary Schneider
Logan Behm
 Clear Channel Radio
 Columbia Grain, Inc.
 Coteau Properties
 Doosan/Bobcat
 KMOT TV - Minot
Von & Doreen Lynne
Linda MacDonald
 Milk Producers of North Dakota
 ND Farm Business Management Education Assn.
 ND Grain Dealers Association
 ND Oilseed Council
 ND Soybean Council
Marlow & Joyce Nelson
Mark & Raquel Lacey Nelson
 Papa's Pumpkin Patch
 Peterson Farms Seed
 Southwest Grain
Denise & David Swanson
 Tesoro Foundation, Inc.
Jeff & Jan Topp
 USDA Farm Service Agency
 Wahpeton FFA Alumni
 Birdsall Grain & Seed
Beth & Wayne Stenehjem
Rick Vannett
Bruce & Lynelle Bachmeier
 Impact Foundation
Myron Johs
 Dakota Growers Pasta
 Gold Buckle Gelbvieh
Bronze Sponsors
 ND Grain Growers Association
Dennis & Kathy Walsh
William Fritz
Jeff & Lori Zahradka
JoAnn & Edward Jameson
Donald Bahl
Chris & Sue Johnson
 Agassiz Seed & Supply
Aaron Anderson
Frank Bavendick
 Beulah FFA
Chad & Julie Ellingson - Ellingson Angus
 Garrison State Bank and Trust
 General Equipment & Supplies, Inc.
Allen & Pat Giese
Rick & Kathleen Halvorson
Mark Hovland
Brian & Susan Krumrey
 Larimore FFA
Will & Jerilyn MacDonald
 Napa of Garrison
 ND Ag Products Utilization Commission
 ND Association of Rural Electric Cooperatives
 ND Grape & Wine Association
 ND Grocers Association
 ND Veterinary Medical Association
Levi & Katie Reese
Jim Reistad
Blaine & Susan Schmaltz
 Sigma Alpha Professional Ag Sorority
Jon Solberg
John & Pam Steinberger
Steve & Cynthia Strege
Beverly & Leland Tong
 Vita Ferm
 Wells Fargo Foundation
Gary Straquadine
Breanna Bregel
Richard Debertin
Jenna & Jesse Braun
Thomas & Mary Holm
Tammy Meyer
Jean Meyer
 Rolla FFA
Alois & Mary Fettig
Annie, Danny & Cody Lies
Michael & Marjorie Axt
 Circle Y Farms
Michael Bahm
Linda Bakewell
 Boilermakers 647
Dale Carpentier
Rose Deck
Jeff & Susan Hagel
Mike & Margie Janke
Roger & Jeanette Kenner
Erika Kenner
Bryan & Robin Kenner / BK Seeds
Eric & Susie Lahlum
 Minnesota Select Sires Co-op, Inc.
James Myhra
 ND Automobile & Implement Dealers Assn
Wes & Kathy Pepple
Katie Pinke
Amanda Schoch
Darin Spelhaug
Carissa Steinert
Terry & Pamela Tonnessen
Aneica & Larry Behm
Howard & Audrey Lahlum
 Mellmer Farms ETSM
Holly Schlenker
Charlie Sorenson
Rich & Barbara Matteson
 AMPI
Elvin & Mary Anderson
Michael Anderson
Ken & Linda Astrup
Roger Beaver
Elroy Burkle
Roger & Kari Christenson
 Derek Swenson Farm
Derrick & Angie Dukart
Ben & Bev Farner
Tim & Julie Farrell
Robert & Diane Fritel
 Geronimo Energy
 Gietzen's Sheep Shearing
Kelly Hanson
Mike & Shelly Heilman
Dale & Lael Hoerauf
 International Union of Painters and Allied Trades
Jerry & Connie Iverson
Janell Johnson
Jerry & Jackie Migler
Dean & Marianne Moos
 ND Agri-Women
Ervin Simonson
Jerry & Judy Tuhy
Phillip Wanner
Lyle and Susan Westrom
Brent & Ryane Bakke
 Minot FFA Alumni
Steve & Darcie Rolla
Sean & Katie Rinkenberger
Bethanie Christmann
Shawn & Judy Feiring
Charles Steinberger
 Grant County FFA
 Gustin's Diamond D Gelbvieh
Mary & Tim Linehan
Douglas Brahee
 Divide County FFA
Bailey Dockter
 Garrison FFA Alumni
David Haberman
Noah & Katlin Hall
Darrel & Connie Heins
Greg & Lynae Lardy
Cody Montgomery
Arnold & Carol Rethemeier
Wendi Stachler
John Steffan
 Granville FFA
Doug & Linda Vannurden
Joan Braaten-Grabanski
KariAnn & Andrew Buntrock
Harold Burley
 Finley/Sharon FFA
Michael & Megan Flath
Stephanie Foughty
Bruce & Connie Freitag
Janell & Keith Hauck
Albert & Anita Kessel
Oscar & Cindy Lundquist
Dennis McCoy
Don & Jean Paulson
Bonnie Scheresky
Gloria & John Steckler
 Turtle Lake/Mercer FFA
Cole Vculek
Aaron & Jayme Walsh
Justin Zahradka
Daniel Pretzer
Jerry & Joan Wettlaufer
Preston Gilderhus
Alfred Schwalbe
Gary Wald
Richard & Janet Sabol
 Agri-Cover
 Arthur Glasoe & Lance Glasoe dba Wildrose C&D
Bruce Bakewell
 BNI Energy
Kathleen Braaten
 Central Valley Bean Co-op
Susan Cohen
Michael & Ellen Connor
Robert & Barbara Deraas
James & Colleen Diepolder
Erica Disrud Althoff
 Dockter's W-Heart Ranch
Doug & Sandy Dukart
 Foss Trenching & Excavating
Vern & Corinne Frey
Edwin Gilderhus
 Great American Insurance Company
Curtis & Roberta Hagert
Curtis & Leann Hall
Larry Halvorson
Armen & Connie Hanson
Theresa Harmon
 Harvey FFA
Jim & Jody Hauge
Duane & Julie Hummel
Thomas & Katie Hutchens
 James Valley Grain, LLC Elevator
Jean Johnson
Kevin Johnston
 Kindred FFA
Craig & Kayla Kleven
Bruce & Sara Knudson
Blaine Kotasek
Eileen & Joseph Larson
 Legume Logic - Richard Roland
Roger & Linda Livedalen
Robert & Tamra Maddock
 Maddock A.S. Gibbens FFA
Norbert Mayer
Rueben Mayer
Jim & Sue Moffet
Greg & Melissa Mostad
Lee & Kim Murphy
 ND Assoc. of Telecommunications Cooperatives
Clint Nelson
Ross Olson
Deb & Kelly Perhus
 Plains Grain & Agronomy, LLC
 Railway Credit Union
Edith Rau
 Red River Farm Network
Stan Sayler
Leann & Jeff Schafer
Martin & Angie Schaff
Kurtis & Arlene Schaff
 Schilke Grain & Stock Farm
Edwin & Dellora Schmidt
Dwight Schmidt
Karmen Siirtola
Jim and Sandra Simonson
Misty & Trevor Steeke
 Stockmen's Supply
Kevin Teigen
Jason Topp
Greg Tufte
James Unterseher
 US Bank - Farm & Ranch Management
Glen and Ladell Weinmann
Scott & Monique Wisness
Andrew Young
Contributing Sponsors
Dean & Deedra Aasand
JoDee Free
Glen & Amanda Huettl
Kristi Tonnessen
Jessica Long
Beth Allen
Melinda Goodman
Heather Johnson
 Lautts Feed and Rental
 Mount Pleasant School District #4 - Rolla
Timmy & Andrea Muggli
Kasey Okke
Desiree Severance
Al Jaeger
Perry & Brenda Laub
Tim & Carol Aichele
Kenneth & Sharon Boe
Karl Bollingberg
Paul Brackelsberg
Heidi Brandt
Tim Brown
Brandi Christmann
Shanna Corbett
 Dakota Specialty Milling
James & Julie Dunnigan
Cheryl & Dave Flick
Robert Foertsch
Marcia Hartsoch
Darren & Kristin Hoyme
Maynard Krause
Joel & Linda Lemer
Duane Lura
Marjorie Mafi
 Max FFA
Denise Morman
Kevin & Kristen Nelson
Jason & Carrie Odenbach
Jay & Vangie Olson
Nels Peterson
John & Donna Pretzer
Stephanie Pretzer
Todd and Sharon Rath
David & Emily Reese
Keith & Denise Rheault
Sheryl Rohweder
Richard Ruud
Rodney Schaaf
Bob Strand
Katie Vculek
Karen Vossler
Reuben Weigelt
Pauline Welk
Jesse Welk
Ricky Welk
Wendy Wellmann
 Wellmann Heritage Farms
Wade & Renae Anderson
Rodney & Karen Armstrong
Deann Bigelow
 Biliske Equipment Auction/Resource Auctions
 Bowman County FFA
Andy & Teresa Braaten Farms, Inc.
Michelle Demchuk
Amanda & Josh DeMorrett
Katie & Stuart Dilse
Gregory & Jody Endres
Claire Endres
Deron Erickson
 Feed Mix, LLC
Nikki Fideldy
Sheri Gebhardt
Shane & Brenda Goettle
 Great Plains Agronomics
Dave & Rosalie Harmon
Bruce and Debra Hatlewick
Steven & Sandra Haux
David Hendrickson
Brenda Herr
David Holkup
Jocelyn Hovland
Lisa & Paul Huesers
Rae Ann & Tom Kelsch
Delise & Paul Kirkeide
Andrew Kreidt
Mandi Lyons
Greg & Marla Maddock
Mary Madsen
John Marchell
Debbie & Alan Marshall
Kelly McDonald
 Miller Elevator Company
Lane Moellenkamp
David & Trish Mueller
 NDSU
 Newman Signs
Beth Olson
James Ostlie
Julie Qual
Marita Rau
Steve & Penny Retzer
 Richland 44 FFA
Tom and Jill Roden
Brock Saewert
Felicia Sargeant
Jaden & Mikael Schmidt
Jennifer & Ed Schwind
Terry & Carlotta Spelhaug
Peggy Stenehjem Titus
Bridget Syversen
Chuck & Matt Tastad
Ryan & Nikki Taylor
Brooke & Pat Thiel
Bruce Uglem
Karen & Howard VanBruggen
Ken & Tammy Votava
Michelle Wall
Michele Well
Ken & Diane Werk
Howard Page
Curt & Joan Bjertness
 Gackle/Streeter FFA
Mark & Sandy Holkup
 TS Farms
Lynae Schroeder
Don Schwartz
Loree & Jon Zuther
Ole Aarsvold
Brian & Janice Albers
 Area V Soil Conservation Districts
Mitchell & Jessie Becker
Rodney Bischof, Jr
Jim Blomberg
Robert Boone
Steve & Nancy Brannan
Chris & Jennie Brossart
Bob & Debbie Campos
 Cass County Soil Conservation District
Allen & Diane Dockter
 Emmons County Soil Conserv. District
Christine Fannik
 First International Bank & Trust
 Flying Heart Ranch
Janelle Frederick
Roberta Green
Donald Hagen
Tom & Leola Hanson
Donald & Leanore Johnsen
Hope & Ryan Johnson Harris
Karen & Ricky Just
Chris and Julie Kaspari
Marlene Krebsbach
Clinton Larson
 Lemmon Junior Livestock
Ruth & Dean Lindgren
Kandi and Laverne Mikkelson
Pam Montag
 Mott/Regent FFA
 Mountrail County Soil Conservation District
Craig & Diane Pausch
Carol Pausch
 Ramsey County Soil Conservation District
Renae Rayner
Lucas Schmaltz
Michael & Joleen Scott
Viola Skorheim
 Stutsman County Soil Conservation District
Harvey Tallackson
Tiffany Walter
Dean & Kristi Wehri
Wesley Well
Ron & Sheila Willardsen
Andi Wohlers
Dean Aakre
Judge (Leland) & Suzie Barth
Kasey Carlin
Linda & Bruce Christianson
Virgil & Sheryl Dagman
Richard & Paulette Frith
Herb & Arlene Grenz
Cip C. Jungberg
Margaret Kiefer
Shawna Lelm
Sara Lyons
Joyce Meyer
Carol Rinde Lewis
Michael & Darla Rufer
Allen & Lorraine Schmidt
Sandra Braaten
Jessica Coreson
John Cote
Debra Lee
Erica Spangelo Carney
Kristi Blessum
Annette Carlson
Dana Dagman
Kim Hollenbeck
Kathy Kopp
Tom & Stacey Lilja
Stacy Marschke
Trina Michels
Mike Nagel
Michael Odegaard
Richard & Betty Ringuette
Amber Ruzicka
Michelle Swanson

In Honor or memory of:
Of 2013-14 State FFA Officer Team -Charles Steinberger
In Honor Of Abner & Judith Mitchell-Timmy & Andrea Muggli
In Honor Of All State FFA Officers-Daniel Pretzer
In Honor Of Awesome Ag Teachers!-Mandi Lyons
In Honor Of Beth Allen-Michael & Marjorie Axt
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Bethanie Christmann
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Rae Ann & Tom Kelsch
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Peggy Stenehjem Titus
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Doug & Linda Vannurden
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Susan Cohen
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Frank Bavendick
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Michael & Marjorie Axt
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Bruce and Debra Hatlewick
In Honor Of Beth Bakke Stenehjem-Robert & Tamra Maddock
In Honor Of Billie Lentz- Rolla FFA
In Honor Of Brody Cahill-William Fritz
In Honor Of Edgeley Kulm FFA Chapter-Bridget Syversen
In Honor Of Finley/Sharon FFA Chapter-Sandra Braaten
In Honor Of Frank Manderfeld-Mary & Tim Linehan
In Honor Of Grant Munro, Rolla Chapter Sentinel-William FritzIn
Honor Of Granville FFA Members- Granville FFA
In Honor Of James Nayes-Michele Well
In Honor Of Joel Janke-Michael & Marjorie Axt
In Honor Of John Garrett Munro-William Fritz
In Honor Of Leland Erickson-Leann & Jeff Schafer
In Honor Of Lucas Schmaltz-Blaine & Susan Schmaltz
In Honor Of Lydia & Gabriel Lyons-Mary Madsen
In Honor Of Mark & Twila Zidon-Delise & Paul Kirkeide
In Honor Of Paul Moffet-Jim & Sue Moffet
In Honor Of Rolla FFA-JoDee Free
In Honor Of Rugby FFA Alumni- First International Bank & Trust
In Honor Of Steve Zimmerman-Michael & Marjorie Axt
In Memory Of Steve Zimmerman-Chad & Julie Ellingson - Ellingson Angus
In Memory Of Steve Zimmerman-Kandi and Laverne Mikkelson
In Memory Of Steve Zimmerman-Mitchell & Jessie Becker
In Memory Of Steve Zimmerman-Roger & Linda Livedalen
In Memory Of Steve Zimmerman-Lane Moellenkamp
In Memory Of Steve Zimmerman-Virgil & Sheryl Dagman
In Memory Of Steve Zimmerman-Richard Debertin
In Memory Of Steve Zimmerman-Christine Fannik
In Memory Of Steve Zimmerman-Debbie & Alan Marshall
In Memory Of Steve Zimmerman-Rich & Barbara Matteson
In Memory Of Steve Zimmerman-Lucas Schmaltz
In Memory Of Steve Zimmerman-Jerry & Joan Wettlaufer
In Memory Of Steve Zimmerman- G & K Ranch
In Memory Of Steve Zimmerman-Beth Allen
In Memory Of Steve Zimmerman-Hope & Ryan Johnson Harris
In Memory Of Steve Zimmerman-Richard & Janet Sabol
In Honor Of Tam Maddock-Michael & Marjorie Axt
In Honor Of Wahpeton High School-Linda & Bruce Christianson
In Honor Of William Fritz- Mount Pleasant School District #4 - Rolla
In Memory Of Allen Knudson-Bruce & Sara Knudson
In Memory Of Alvis Beaver-Roger Beaver
In Memory Of Andrew Wald-Gary Wald
In Memory Of Becky Wald-Gary Wald
In Memory Of Bernard Meyer & Jim Meyer-Tammy Meyer
In Memory Of Bernard Meyer & Jim Meyer-Jean Meyer
In Memory Of Bill Kessel-Albert & Anita Kessel
In Memory Of Brooke Schroeder- Turtle Lake/Mercer FFA
In Memory Of Brooke Schroeder-Anonymous
In Memory Of Brooke Schroeder-Michelle Demchuk
In Memory Of Brooke Schroeder-Lisa & Paul Huesers
In Memory Of Brooke Schroeder-Bonnie Scheresky
In Memory Of Brooke Schroeder-Lynae Schroeder
In Memory Of Brooke Schroeder- Max FFA
In Memory Of Brooke Schroeder-Marlene Krebsbach
In Memory Of Brooke Schroeder-Annie, Danny & Cody Lies
In Memory Of Chelsey Lies-Annie, Danny & Cody Lies
In Memory Of Chelsey Lies-Annie, Danny & Cody Lies
In Memory Of Chuck Toavs- Flying Heart Ranch

In Memory Of Colbie Fandrich-Brandi Christmann
In Memory Of Colbie Fandrich-Shanna Corbett
In Memory Of Colbie Fandrich-Denise Morman
In Memory Of Colbie Fandrich-Sheryl Rohweder
In Memory Of Colbie Fandrich-Jesse Welk
In Memory Of Colbie Fandrich-Ricky Welk
In Memory Of Colbie Fandrich-Pauline Welk
In Memory Of Craig Hartsoch-Marcia Hartsoch
In Memory Of Douglas Fisk-Don Schwartz
In Memory Of Herman Larson-Kent Larson and Marcia Larson
In Memory Of Jerrell H. Shofner- Circle Y Farms
In Memory Of Kaitlyn Bacon-Kristi Tonnessen
In Memory Of Kay Fideldy-Nikki Fideldy
In Memory Of Kent Pelton-Scott & Monique Wisness
In Memory Of Killian Patrick Carney-Erica Spangelo Carney
In Memory Of Kim Rath-Bridgette & Randy Readel
In Memory Of Lawrence Helt-Doug & Linda Vannurden


The ND FFA Foundation is a 501(3)c non-profit organization established to support  the leadership development opportunities and activities of the ND FFA and agricultural education.